Kolejna edycja wydarzenia pod hasłem "Szukamy Pomocnika Św. Mikołaja" dała profesjonalne uprawnienia aż 218 kandydatom z klas 0 - 3.w Choć zostać kwalifikowanym Pomocnikiem (pisownia wielką literą nie jest omyłkowa) nie jest łatwo, sztuka ta udała się ponad dwóm setkom zgłoszonych kandydatów. Aby uzyskać certyfikat na rok 2023 należało sprawdzić się w następującyh elementach "mikołajowego rzemisoła": zapuszczanie białej brody, błyskawiczne zakładanie czapki Mikołaja, skok przez komin, orientacja w leśnej głuszy, taszczenie wora z prezentami, dosiadanie renifera, ciągnięcie sań (w ramach wsparcia zmęczonych reniferów), próba głosu "mikołajowego" (wszak wszyscy wiedzą, że mikołajowe "Ho! Ho! Ho!" musi być wypowiedziane tęgim barytonem - inaczej dzieci będą podejrzewać mistyfikację).
Obowiązki Pomocnika również nie są łatwe. Pomocnik bowiem zobowiązuje się do: pozostawania w gotowości na każde wezwanie Św. Mikołaja telefoniczne, pisemne czy mailowe aż do północy 24 grudnia; podczas pozostawania w gotowości na ewentualne wezwanie od Św. Mikołaja, Pomocnik zobowiazuje się do niesienia bezinteresownej pomocy w organizacji Świąt i we wszystkich innych domowych czynnościach rodzicom (ewentualnie wskazanym przez nich innym członkom rodziny) - wymóg ten obowiązuje do północy 26 grudnia.
Wszystkim świeżo upieczonym Pomocnikom Św. Mikołaja serdecznie gratulujemy uzyskania uprawnień i życzymy wytrwałości w pełnieniu swojej bardzo ważnej służby. Pomocnicy - Czuwaj!
Kamil Konopka