Miesiąc maj to niewątpliwie w Polsce miesiąc kojarzony z patriotyzmem. Nie ma w tym nic dziwnego. Rocznica Przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej czy Święto Konstytucji 3 Maja, to tylko niektóre z uroczystości, jakie w tym okresie towarzyszą Nam, Polakom. Również w Siódemce nie zabrakło akcentów patriotycznych.
Koło teatralne „Kurtyna” pod okiem p. Magdaleny Baczewskiej oraz p. Piotra Zduńczyka przygotowało montaż słowno-muzyczny upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przypomnieli zarówno historię powstania pierwszego najważniejszego aktu prawnego w Polsce, jak również okoliczności II i III rozbioru Polski, który na 123 lata pozbawił nas niepodległości. Recytowane wiersze oraz utwory muzyczne wykonane na skrzypcach przybliżyły uczucie nostalgii, jakie towarzyszyło Polakom po utracie niezależności. Podsumowaniem apelu było przypomnienie, że wolność trzeba szanować.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w patriotycznym konkursie „Chleb i Ojczyzna” organizowanym przez Muzeum Przyrody w Drozdowie. Trzy zespoły przygotowały trzy filmiki promujące patriotyzm, zarówno ten lokalny, jak i państwowy. Lena Konert, Anna Mościcka oraz Patrycja Wleciał z klasy 7b przybliżyły historię wybitnego polskiego chemika Jana Czochralskiego, wynalazcy metody krzemowej, dzięki której dziś cieszymy się z wielu elektronicznych technologii, w tym, jak słusznie zauważyły dziewczyny, również ze smartfonów, którymi udokumentowały swoją pracę. Dominika Niedźwiecka z klasy 8c oraz Amelia Krassowska z klasy 8d poruszyły kwestię uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pokazując jednocześnie obchody tego święta w naszym mieście. Warto wspomnieć, że dziewczyny, jako harcerki, brały aktywny udział w tych uroczystościach idąc w poczcie sztandarowym oraz składając kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 33 pułku piechoty walczących o wolność we wrześniu 1939 roku. Zaś chłopaki (również harcerze) Krystian Jankowski oraz Jakub Plona z 7b, przygotowali filmik o łomżyńskim więzieniu oraz o okolicznych miejscach straceń. Panowie opowiedzieli o przeszłości budynku dzisiejszej Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży, jak również przenieśli nas do jeziorkowskiego lasu, Giełczyna, Sławca oraz Pniewa ukazując miejsca straceń oraz wyjaśniając okoliczności tamtych wydarzeń. Film został doceniony przez jury konkursu, które przyznało jego twórcom nagrodę wyróżnienia.
Nie mogło nas również zabraknąć na X Międzyszkolnym Konkursie Historycznym "Generał Władysław Anders - Wielki Polak XX wieku" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Łomży, noszącą imię tego wybitnego człowieka. Siódemkę reprezentowali: Oskar Sulkowski i Julia Żebrowska z klasy 5c, Jakub Plona z klasy 7b, Amelia Cedrowska, Piotr Koczyński i Korneliusz Piątek z klasy 7e oraz Konrad Białecki z klasy 8d. Uczniowie zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi zarówno osoby samego generała, jak również pytaniami o II wojnę światową i Polaków walczących niemalże na wszystkich jej frontach. Wydarzeniu towarzyszył wykład p. Magdaleny Dzienis – Todorczuk z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, która przedstawiła tło historyczne powstania armii Andersa. Po prelekcji nadszedł czas na wręczenie nagród. Nie zawiedliśmy. Nasz uczeń, Konrad Białecki z klasy 8d, zajął II miejsce.
Kolejnym działaniem patriotycznym była wystawa poświęcona Żołnierzom Niezłomnym, przygotowana przez Annę Popkowską oraz Zuzannę Stepnowską z klasy 8a, którą możemy podziwiać na holu II piętra. Dziewczyny napisały wspomnienia z wizyty w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Zdjęcia, jakie towarzyszą tym wspomnieniom, podkreślają ich atmosferę.
Choć niedługo wakacje, to przed wakacjami czeka nas jeszcze X edycja Wieczoru Patriotycznego, która będzie miała miejsce w najbliższy wtorek (7 czerwca). Uroczystość będzie miała charakter typowo szkolny, ale zainteresowane osoby zapraszamy do śledzenia kanału „Nasza siódemka” na stronie youtube.pl, gdzie będzie udostępniony film z tego wydarzenia. Życzymy miłego odbioru!