Dzień 21 lutego ustanowiono Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Święto, obchodzone od 2000r., przypomina o bogactwie różnorodności językowej świata. Ponoć jest od 6 do 7 tysięcy języków na kuli ziemskiej. Trzy najpopularniejsze języki ojczyste to: mandaryński (jeden z języków chińskich) (1213 mln użytkowników), angielski (1200 mln) i hiszpański (550 mln). My uczymy się pilnie języka polskiego oraz angielskiego. Słyszymy też czasem inne języki. Jednak najtrudniejsza jest dla nas nasza ojczysta mowa, szczególnie w dziedzinie poprawnego zapisu. Ortografia to prawdziwa zmora dla wielu uczniów. Dlatego świętując Dzień Języka Ojczystego, bawiliśmy się właśnie ortografią. Każda z klas I – III wylosowała trudność ortograficzną i miała za zadanie zgromadzić jak najwięcej wyrazów z tą trudnością, a następnie ułożyć długie zdanie lub rymowankę „naszpikowaną” takimi wyrazami. Uczniowie „zerówek” otrzymali zestawy różnych wyrazów, by połączyć je w wesołe wierszyki. Śmiechu było co niemiara z tą „ortograficzną” twórczością. Sami zobaczcie! Oto „ortograficzne dzieła” wszystkich klas. Zgadnijcie, jaką trudność wylosowały poszczególne grupy…
Klasa 0 a
Żółw ma domek, w którym mieszka. Żyrafa to jego koleżka.
Hipopotam w wodzie pluska. Struś z wiewiórką szukają maluszka.
Klasa 0 b
Król stał na wieży.
Niech nikt nie wierzy,
że herbata różana
Jest lepsza niż śmietana.
Klasa I a
Nienażarty żubr Błażej pożarł żółte żyto żyrafy, pożółkłą żywicę żaby, pożywne żeberka żółwia, żyrandol żbika, żagiel żaglówki, żurek z żurawiną, żuka, żużel ważki i żałował obżarstwa.
Klasa I b
Chudy kucharz Michałek schrupał kruchy chleb z chrzanem i karczochem, chwilę później zachwalał schab z marchewką i grochem.
Wojciech lubił gotowanie, z chęcią zawsze brał się za nie.
Wkładał fartuch, chwytał michę i wielgachną, złotą łychę.
Klasa II a
Uśmiechnięta Ula układa uliczną, ulubioną układankę.
„U” jest ważne, każdy wie. Na końcu wyrazów zawsze piszemy je.
Klasa II b
Hipopotam Hipcio hałasował do woli. Harcerz Henio huczał, że to hańba, bo przez ten hałas głowa go boli. Dzisiaj Henio ma zły humor, zrobił w domu harmider i rumor.
Klasa III a
O zmierzchu Małgorzata Jarzynka, narzeczona Jerzego Warzywko, przyrządziła orzeźwiający napój z rzodkiewki, rzeżuchy, rzepy i korzenia jarzębiny.
Klasa III b
Szóstka przyjaciół (król Józef, stróż Królik, wróżka Brzózka, tchórz Wiór, królewicz ściółka, wiewiórka Córka) próbowała powrócić do Królestwa Różanych Ogrodów.
Mały Samorząd Uczniowski